Mieszkanie czy ziemia? Co wzrośnie na wartości w tym roku?

Rok 2016 upływa pod znakiem podwyżek. Wraz z początkiem roku zaobserwowaliśmy spadek cen gruntów rolnych a po kilku miesiącach od tego wydarzenia widzimy, że ziemia zaczyna drożeć - podobnie zresztą jak mieszkania. Postanowiliśmy sprawdzić trendy i poszperaliśmy w sieci poszukując informacji. Zapraszamy do lektury wszystkich inwestorów, którzy nie mają jeszcze planów na ten rok.

Grunty: Nie każdy może pozwolić sobie na ich zakup

Nie tak dawno weszła w życie ustawa, która zakazuje kupna ziemi rolnej osobom, które nie posiadają własnego gospodarstwa. To spowodowało wielkie zmiany na rynku nieruchomości, ponieważ cena gruntów budowlanych mocno poszybowała w górę. O ile jeszcze w styczniu ziemia kosztowała około 12 000 złotych za jeden hektar, o tyle dziś mowa o ponad 50% przebitce. Osoby pragnące pozbyć się gruntów rolnych muszą mieć na uwadze fakt, iż to od rolników i ich zamiarów zależy cena końcowa. Rok 2016 to zły moment na pozbywanie się zmieni, zatem warto poczekać, aż wzrośnie jej wartość (zwłaszcza w przypadku osób, które mają sporo hektarów w jednym kawałku).

Mieszkania: Trend, który nie zmienia się od lat

W przypadku mieszkań widzimy, że ich wartość z roku na rok rośnie. Inwestorzy pragnący nabywać mieszkania od deweloperów lub z rynku wtórnego powinni rozpocząć działania już teraz. W przyszłym roku ceny mieszkań będą już wyższe o około 10%. Rok 2016 to świetny moment na inwstycję, ponieważ ceny gruntów budowlanych nie są jeszcze najwyższe, zaś mieszkania drożeją z dnia na dzień.

A jak będzie wyglądała przyszłość?

Zarówno mieszkania, jak też grunty rolne będą notować wartości dodatnie z każdym kolejnym rokiem. To prawdziwy fenomen, ale też wynik wyborów parlamentarnych, że w chwili obecnej mamy taką sytuację w kraju, a nie inną. To bardzo dobry czas dla deweloperów i widzimy to na przykładzie Poznania, gdzie z każdym miesiącem powstaje nowa dzielnica mieszkaniowa. Możemy przypuszczać, że ceny za takie mieszkania są jeszcze w miarę atrakcyjne, a za kilka lat będą na nowym, wyższym poziomie.

Co sądzicie o wartości nieruchomości oraz gruntów w tym roku? Opiszcie swoje wrażenia pod tematem!

Zobacz również