Chcesz zainwestować w nieruchomości? Uważaj, bo to ryzyko!

Wyróżniamy dwa rodzaje inwestorów: osoby z własnym kapitałem i ludzi na kredycie. Choć tych pierwszych jest całkiem sporo, dziś skupimy się na drugiej grupie. Jako, że zadajecie nam sporo pytań o inwestycję w nieruchomości, postanowiliśmy nieco przybliżyć Wam ten temat i przedstawić nasze stanowisko. Zapraszamy do lektury.

Ryzykiem będzie kredyt, a nie nieruchomość

Wielu naszych znajomych biznesmenów jest przeciwnikami inwestycji na kredyt. Zwłaszcza, jeśli mowa o pierwszej inwestycji w życiu. Osoby pragnące prowadzić życie rentiera muszą się przygotować na sporo wydatków, nieprzewidzianych zwrotów wydarzeń i konieczności, często wynikających z codziennego użytkowania nieruchomości. Przyjęło się, że nawet kupno mieszkania na kredyt i jego wynajęcie pokryje koszty rat, i pozwoli na zarobienie kilku groszy dla siebie. To nie takie proste. Mieszkanie lub jakakolwiek inna nieruchomość obciążona będzie podatkami, czynszem i koniecznością remontów - przed tym żaden inwestor się nie ukryje.

To się nie odrobi

Ok, napiszemy w skrócie. Pewnie chciałbyś wziąć kredyt na 200 000 złotych i przeznaczyć te pieniądze na zakup mieszkania wraz z remontem. Kredyt otrzymasz i będziesz go musiał spłacić. Choć z tytułu wynajmu zarobisz jakieś 1000 złotych, połowę tej kwoty będziesz musiał oddać na raty kredytu, a pozostałe kilka procent - na kolejne udoskonalanie mieszkania, wywóz śmieci, opiekę administracyjną, ochronę i podatki. Z obserwacji inwestorów wynika, że biznesmen i tak odnotuje zysk, lecz niewspółmierny do tego, jakiego oczekiwał.

Inwestuj tylko własne pieniądze

Inwestycja na kredyt będzie złym rozwiązaniem dla osób marzących o pierwszym biznesie i tych zupełnie niedoświadczonych, nie myślących przyszłościowo. Każda inwestycja ma swoje plusy, pozwala godnie zarobić, lecz wymaga też ciągłego wkładu własnego. Odradzamy zatem inwestowanie na kredyt, zwłaszcza w mieszkania, których w naszym kraju jest coraz więcej.

Każda inwestycja będzie ryzykiem, ale w branży nieruchomości może przybrać nowe, nieznane dotąd rozmiary. Zachęcamy do zapoznania się z innymi naszymi wpisami, gdzie szerzej omówiliśmy ten problem. 

 

Zobacz również