Kupujemy mieszkanie cz.2 - oględziny i podpisanie umowy

Pewnie wielu z Was czytało naszą pierwszą część poradnika o kupnie mieszkania (link tutaj). Dzisiaj postanowiliśmy przygotować drugą część w której skupimy się na oględzinach mieszkania i podpisaniu umowy kupna. Zapraszamy do lektury.

Oględziny mieszkania

Skoro wybrałeś akurat to ogłoszenie - musiało ono zrobić na Tobie wielkie wrażenie. Przed udaniem się na oględziny przygotuj kartkę, długopis i sporządź listę pytań, które zadasz właścicielowi. Możesz zastosować nawet teoretycznie głupie pytania, lecz chodzi o Twoje pieniądze i masz prawo poznać nieruchomość, którą chcesz nabyć. Na oględziny ubierz się stosownie. Liczy się pierwsze wrażenie. Człowiek ubrany schludnie i czysto będzie sprawiał dobre wrażenie, pedantyczne.

W trakcie oględzin musisz skupić się na detalach. Sprawdź zatem jak funkcjonuje instalacja elektryczna, hydrauliczna oraz poszczególne sprzęty RTV/AGD. Zapewne będziesz musiał słuchać wielu wywodów właściciela, ale nie skupiaj się na nich. Jeśli on zachwala ładny kolor ścian - Tobie może on nie pasować. Nikogo nie udawaj i nie graj - po prostu bądź sobą i z uśmiechem informuj, co Ci się podoba w domu, a co nie.

Podpisanie umowy

Najważniejszym momentem będzie podpisanie umowy i przygotuj się na dwa wydatki: na zakup mieszkania oraz za usługi prawnika. Zwłaszcza przy wydatku przekraczającym 200 000 złotych warto skorzystać z pomocy prawnej, aby mieć 100% pewność uczciwości. Usługa prawnika będzie kosztować od 150 do nawet 1500 złotych.

Po podpisaniu umowy możesz zamieszkać w nowym domu lecz pamiętaj, że masz do 14 dni na jej zerwanie. Warto o tym pamiętać i podpisać dokument tylko wtedy, gdy będziesz miał 100% pewność, że oglądane mieszkanie spełnia Twoje wymagania. Mowa przecież o dużych pieniądzach.

Pamiętacie oględziny własnych mieszkań i moment podpisania umowy? Jeśli tak, to opiszcie to wydarzenie pod tematem. Niech inni wiedzą, jak to wygląda!

 

Zobacz również